Постинг
20.09.2015 03:07 -
По повод обявяването на независимостта на България (пета част)
Наградени индустриалци по случай честването на 100 години българска индустрия на 28 октомври 1937 г. (продължение)
"Народен орден за гражданска заслуга" - V степен.
1. Андрей Капитанов.
Роден в 1874 г. в Ст. Загора.
Починал в 1941 г.
СД "Братя Капитанови и Сие" (валцова мелница) - Ст. Загора
2. Андрей Шотов
Индустриалец от Варна (мелничарство, износител на трици).
3. Анко Тасев.
"Братя А. и Н. Тасеви" (валцова парна мелница) - Радомир.
4. Атанас Киряков Янев
"Братя Ан. и Я. Кирякови и И. Иванов" (консервна фабрика) - Варна.
5. Георки П. Калпакчиев
АД "П. Калпакчиев"(две фабрики за тухли и керемиди в Пловдив) - Пловдив.
6. Георги Младенов.
Председател на сдружението на индустриалците във Видин.
"Г. Младенов и Сие" (фабрика за порцеланови изделия) - Видин.
7. Дечко Хр. Христов.
"Хр. Христов" - Казанлък.
Индустриалец, производител, експортьор на розово масло.
8. Димитър Г. Спасов.
Тютюнева фабрика "Зора" - Пловдив.
9. Желязко А. Лолов
"Ж. Лолов и Д. Чернев"(мебелна работилница) - Варна.
10. Иван Тодоров Бакърджиев.
"Багра" (текстилно - химическа и бояджийска фабрика) - Пловдив.
11. Иван Ц. Найденов.
Индустриалец от София.
12. Киркор К. Тютюнджян.
Роден в 1877 г.
Починал 1938 г.
Тютюнева фабрика "Златен лев" - Пловдив.
13. Колю Хр. Конкилев.
"Хр. Конкилев и Син" (пасмантерия) - Габрово.
14. Михаил П. Читалов.
Командитно дружество "М. Читалов и Сие" - Нова Загора.
Фабрика "Струг" (машинна и металообработване) - Стара Загора.
15. Стефан Д. Бакалов.
Тютюнева фабрика "Цар Крум" - Плевен, основана 1885 г.
16. Стефан Йосифов
"Ив. Йосифов"(фабрика за шапки) - Русе.
17. Стефан Керкенезов
Индустриалец - Плевен.
18. Стоян Н. Барболов.
Роден в Копривщица.
"Ст. Барболов" (текстил) - Русе.
Фабрика "Електрон" (текстилно боядисване)
Член на Русенската търговско - индустриална камара.
19. Теню Ст. Караилиев
АД "Ст. Караилиев" (въжарска и ютено - конопена фабрика) - Казанлък
20. Цанко Г. Цанков.
"Братя Цанкови и Кисьов" (фабрика за въжета и канапи) - Варна.
21. Хаим Персиядо Адроке
Роден 1859 г.
Починал 1938 г.
"Х. Андроке и С-ве" ООД - "Андроке" (пасмантерийна фабрика) - Пловдив.
22. Яни Киряков Янев.
"Братя Ан. и Я. Кирякови и И. Иванов"(консервна фабрика) - Варна.
Носители на орден "Дамски кръст"
Дамски кръст - ІІ степен.
1 Мара Чилова.
Управител на "Заводи Н. Чилов" АД (химически продукти - Костинброд) - София. Съпруга на д-р Н. Чилов (1885-1936)
Дамски кръст - ІІІ степен.
1. Славка Тошева.
"С. Д. Тошева" (предприятие за копринено тъкачество и вратовръзки) - Враца.
"Народен орден за гражданска заслуга" - V степен с корона.
1. Алекси Гюров
"Ал. Гюров" (фабрика за тебешир, пластелин, бои, червен восък и др.) - Варна.
2. Ангел Бояджиев.
"Н. Д. Бояджиев и С-ие" (Първа българска фабрика за чорапи) - София.
3. Арменак М. Томасян.
Роден 1892 г. в Пловдив.
Тютюнева фабрика "М. Томасян и синове" (първата тютюнева фабрика в България) - Пловдив.
Национализирана 1947 г. -база на Тютюневия комбинат "Родопи".
4. Асен Иванов Железаров.
Член на УС на Родовия съюз на българските керамици.
АД "Ив. Н. Железаров и С-ие" (каменинови изделия) - Плевен.
5. Атанас Хр. Манов.
Председател на индустриалците в Самоков.
"Братя Манови"(дърводобив и дървопреработване) - Самоков.
6. Боян Велизаров Пеев.
"Индустрия за шоколад и захарни изделия В. Пеев" АД - София.
7. Евстати А. Чальовски.
Член и основател на Родовия съюз на производителите на растителни масла.
"Търговско индустриална къща за захарни изделия, растилни масла, тахан, какао и др. на А. Чальовски и синове".
8. Евстати Г. Берковски.
Индустриалец във Фердинанд (дн. Монтана).
9. Никола Г. Паланков.
"Н. Г. Паланков" (строително столарство) - София.
10. Панайот Савов Тодоров.
Роден 1884 г.
Починал 1972 г.
"Сава Тодоров и С-ве" (фирма за производство и търговия с въжарски стоки) - Враца.
Председател на УС на Канапена фабрика "Братя Савови" - Враца. (1937)
11. Тодор Цанков.
Индустриалец от София.
12. хаджи Симеон Мудев.
Мелница "Стефан Хаджимудев" - Сливен.
13. Хрант Сарок Симпадов.
"Братя Симпадови" (машинна и металолеярна фабрика "Прогрес" - Плевен) - Плевен.
Носители на орден "св. Александър" - ІV степен:
1. Аврам Чальовски.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929 г.), вж Списъка.
2. Велизар Багаров.
Индустриалец, производител на розово масло от с. Баня, Карловско, Пловдив.
3. Георги Семерджиев.
"Семерджиев и С-ие" (текстилна фабрика) - София.
4. инж. Генчо Стайнов.
"Братя Стайнови" АД (текстилна фабрика "Триумф" и фабрика за анилинови бои"- Казанлък.
Управител на "България" АД (фабрика за шевни конци) - Казанлък.
Създател на "Дядо Мраз" (фабрика за детски трикотаж) - София.
5. арх. Георги Козаров.
Роден в 1872 г. в Сливен.
Починал - 1953г. в София.
Образование - Щутгарт, Германия.
"Арх. Г. Козаров" АД.
"Централа" (керамична фабрика) - Горна Оряховица.
Инициатор и председател на Съюза на керамиците.
6. Георги Русчев
Член на УС на Текстилна фабрика "Андонов и Михайлов" АД - Сливен.
7. Иван Бурждев
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка
8. Илия Г. Калов
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка
9. д-р Никола Червениванов.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
10. Пенчо Бонев.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
11. Радослав Матев.
12 Стефан Мошанов.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
13. д-р Христо Далъкчиев.
Носители на орден "Св. Александър" - V степен.
1. Ангел С. Павлов.
2. Андрей Хр. Момерин.
"Първа българска фабрика за фино трикотажно производство "А. Христов Момерин" - Габрово.
Фабрика "Надежда" АД (вълнен текстил) - Габрово.
АД "Андрей Момерин" (кожарска фабрика) - Габрово.
Съосновател на АД "И. Хаджиберов" (текстилна фабрика).
3. Атанас Лозанчев.
Пасмантерийна фабрика - София.
4. Бенцион Ю. Гарти.
"Гарти и Сие" (фабрика за памучни платна) - Пловдив.
5. Благо Ушев.
"Братя Бл. и Цв. Ушеви" (мебели) - с. Ракитово, Пещерско.
6. Васил Златанов.
7. Георги Х. Селвелиев.
Основател на АД "Габрово" (трикотажна фабрика)
8. Георги Киселов
9. д-р Георги Кърджилов.
10. Димитър Велчев.
11. Емануил Габровски.
АД "Братя Габровски" (фабрика за шперплат - Тетевен; фабрика за железни кревати - Русе)
12. Иван Л. Донков.
13. Иван Цочев.
"Ив. Цочев" (фабрика за бои, лакове, безири) - София.
14. Илия Димитров.
15. Илия Илиев Велков.
Роден в 1876 г. в Габрово.
Починал 1941 г.
АД "Бъдащност" (фабрика за текстил и трикотаж) - Габрово.
16. Михаил Хаджиславчев.
Командитно дружество "Н. Хаджиславчев" (пивоварна фабрика) - Велико Търново.
мина "Лев" - г. Кръстец
17. Павел Ив. Хаджипетров.
АД "Синове Ив. Хаджипетров"
"Големите български мелници" - Бургас.
18. Пенчо Н. Шанов.
19. Петко Кирчев.
20. Тотю Пантев.
Роден 1870 г. в Габрово.
Технически ръководител на вълнено - текстилните фабрики "Надежда" и "Александър" - Габрово и на ютената фабрика "Кирил" - Девня).
АД "Тотю Пантев" - Габрово.
"Т. Пантев и Син" (трикотажна фабрика) в Габрово е национализирана през 1947 г., база на "Д. Карталов".
21. Хаим Бакиш.
"Х. Бакиш и Брат"(фабрика за губени обуща) - София, основана 1922 г.
22. Христо Метев.
АД "Принц Кирил" (фабрика за памучни платна) - Габрово.
23. Цончо Ц. Цончев.
Носители на орден "Св. Александър" - VІ степен:
1. Борис Н. Будинов.
(следва)
"Народен орден за гражданска заслуга" - V степен.
1. Андрей Капитанов.
Роден в 1874 г. в Ст. Загора.
Починал в 1941 г.
СД "Братя Капитанови и Сие" (валцова мелница) - Ст. Загора
2. Андрей Шотов
Индустриалец от Варна (мелничарство, износител на трици).
3. Анко Тасев.
"Братя А. и Н. Тасеви" (валцова парна мелница) - Радомир.
4. Атанас Киряков Янев
"Братя Ан. и Я. Кирякови и И. Иванов" (консервна фабрика) - Варна.
5. Георки П. Калпакчиев
АД "П. Калпакчиев"(две фабрики за тухли и керемиди в Пловдив) - Пловдив.
6. Георги Младенов.
Председател на сдружението на индустриалците във Видин.
"Г. Младенов и Сие" (фабрика за порцеланови изделия) - Видин.
7. Дечко Хр. Христов.
"Хр. Христов" - Казанлък.
Индустриалец, производител, експортьор на розово масло.
8. Димитър Г. Спасов.
Тютюнева фабрика "Зора" - Пловдив.
9. Желязко А. Лолов
"Ж. Лолов и Д. Чернев"(мебелна работилница) - Варна.
10. Иван Тодоров Бакърджиев.
"Багра" (текстилно - химическа и бояджийска фабрика) - Пловдив.
11. Иван Ц. Найденов.
Индустриалец от София.
12. Киркор К. Тютюнджян.
Роден в 1877 г.
Починал 1938 г.
Тютюнева фабрика "Златен лев" - Пловдив.
13. Колю Хр. Конкилев.
"Хр. Конкилев и Син" (пасмантерия) - Габрово.
14. Михаил П. Читалов.
Командитно дружество "М. Читалов и Сие" - Нова Загора.
Фабрика "Струг" (машинна и металообработване) - Стара Загора.
15. Стефан Д. Бакалов.
Тютюнева фабрика "Цар Крум" - Плевен, основана 1885 г.
16. Стефан Йосифов
"Ив. Йосифов"(фабрика за шапки) - Русе.
17. Стефан Керкенезов
Индустриалец - Плевен.
18. Стоян Н. Барболов.
Роден в Копривщица.
"Ст. Барболов" (текстил) - Русе.
Фабрика "Електрон" (текстилно боядисване)
Член на Русенската търговско - индустриална камара.
19. Теню Ст. Караилиев
АД "Ст. Караилиев" (въжарска и ютено - конопена фабрика) - Казанлък
20. Цанко Г. Цанков.
"Братя Цанкови и Кисьов" (фабрика за въжета и канапи) - Варна.
21. Хаим Персиядо Адроке
Роден 1859 г.
Починал 1938 г.
"Х. Андроке и С-ве" ООД - "Андроке" (пасмантерийна фабрика) - Пловдив.
22. Яни Киряков Янев.
"Братя Ан. и Я. Кирякови и И. Иванов"(консервна фабрика) - Варна.
Носители на орден "Дамски кръст"
Дамски кръст - ІІ степен.
1 Мара Чилова.
Управител на "Заводи Н. Чилов" АД (химически продукти - Костинброд) - София. Съпруга на д-р Н. Чилов (1885-1936)
Дамски кръст - ІІІ степен.
1. Славка Тошева.
"С. Д. Тошева" (предприятие за копринено тъкачество и вратовръзки) - Враца.
"Народен орден за гражданска заслуга" - V степен с корона.
1. Алекси Гюров
"Ал. Гюров" (фабрика за тебешир, пластелин, бои, червен восък и др.) - Варна.
2. Ангел Бояджиев.
"Н. Д. Бояджиев и С-ие" (Първа българска фабрика за чорапи) - София.
3. Арменак М. Томасян.
Роден 1892 г. в Пловдив.
Тютюнева фабрика "М. Томасян и синове" (първата тютюнева фабрика в България) - Пловдив.
Национализирана 1947 г. -база на Тютюневия комбинат "Родопи".
4. Асен Иванов Железаров.
Член на УС на Родовия съюз на българските керамици.
АД "Ив. Н. Железаров и С-ие" (каменинови изделия) - Плевен.
5. Атанас Хр. Манов.
Председател на индустриалците в Самоков.
"Братя Манови"(дърводобив и дървопреработване) - Самоков.
6. Боян Велизаров Пеев.
"Индустрия за шоколад и захарни изделия В. Пеев" АД - София.
7. Евстати А. Чальовски.
Член и основател на Родовия съюз на производителите на растителни масла.
"Търговско индустриална къща за захарни изделия, растилни масла, тахан, какао и др. на А. Чальовски и синове".
8. Евстати Г. Берковски.
Индустриалец във Фердинанд (дн. Монтана).
9. Никола Г. Паланков.
"Н. Г. Паланков" (строително столарство) - София.
10. Панайот Савов Тодоров.
Роден 1884 г.
Починал 1972 г.
"Сава Тодоров и С-ве" (фирма за производство и търговия с въжарски стоки) - Враца.
Председател на УС на Канапена фабрика "Братя Савови" - Враца. (1937)
11. Тодор Цанков.
Индустриалец от София.
12. хаджи Симеон Мудев.
Мелница "Стефан Хаджимудев" - Сливен.
13. Хрант Сарок Симпадов.
"Братя Симпадови" (машинна и металолеярна фабрика "Прогрес" - Плевен) - Плевен.
Носители на орден "св. Александър" - ІV степен:
1. Аврам Чальовски.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929 г.), вж Списъка.
2. Велизар Багаров.
Индустриалец, производител на розово масло от с. Баня, Карловско, Пловдив.
3. Георги Семерджиев.
"Семерджиев и С-ие" (текстилна фабрика) - София.
4. инж. Генчо Стайнов.
"Братя Стайнови" АД (текстилна фабрика "Триумф" и фабрика за анилинови бои"- Казанлък.
Управител на "България" АД (фабрика за шевни конци) - Казанлък.
Създател на "Дядо Мраз" (фабрика за детски трикотаж) - София.
5. арх. Георги Козаров.
Роден в 1872 г. в Сливен.
Починал - 1953г. в София.
Образование - Щутгарт, Германия.
"Арх. Г. Козаров" АД.
"Централа" (керамична фабрика) - Горна Оряховица.
Инициатор и председател на Съюза на керамиците.
6. Георги Русчев
Член на УС на Текстилна фабрика "Андонов и Михайлов" АД - Сливен.
7. Иван Бурждев
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка
8. Илия Г. Калов
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка
9. д-р Никола Червениванов.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
10. Пенчо Бонев.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
11. Радослав Матев.
12 Стефан Мошанов.
Носител на "Народен орден за гражданска заслуга - ІV степен" (1929), вж. Списъка.
13. д-р Христо Далъкчиев.
Носители на орден "Св. Александър" - V степен.
1. Ангел С. Павлов.
2. Андрей Хр. Момерин.
"Първа българска фабрика за фино трикотажно производство "А. Христов Момерин" - Габрово.
Фабрика "Надежда" АД (вълнен текстил) - Габрово.
АД "Андрей Момерин" (кожарска фабрика) - Габрово.
Съосновател на АД "И. Хаджиберов" (текстилна фабрика).
3. Атанас Лозанчев.
Пасмантерийна фабрика - София.
4. Бенцион Ю. Гарти.
"Гарти и Сие" (фабрика за памучни платна) - Пловдив.
5. Благо Ушев.
"Братя Бл. и Цв. Ушеви" (мебели) - с. Ракитово, Пещерско.
6. Васил Златанов.
7. Георги Х. Селвелиев.
Основател на АД "Габрово" (трикотажна фабрика)
8. Георги Киселов
9. д-р Георги Кърджилов.
10. Димитър Велчев.
11. Емануил Габровски.
АД "Братя Габровски" (фабрика за шперплат - Тетевен; фабрика за железни кревати - Русе)
12. Иван Л. Донков.
13. Иван Цочев.
"Ив. Цочев" (фабрика за бои, лакове, безири) - София.
14. Илия Димитров.
15. Илия Илиев Велков.
Роден в 1876 г. в Габрово.
Починал 1941 г.
АД "Бъдащност" (фабрика за текстил и трикотаж) - Габрово.
16. Михаил Хаджиславчев.
Командитно дружество "Н. Хаджиславчев" (пивоварна фабрика) - Велико Търново.
мина "Лев" - г. Кръстец
17. Павел Ив. Хаджипетров.
АД "Синове Ив. Хаджипетров"
"Големите български мелници" - Бургас.
18. Пенчо Н. Шанов.
19. Петко Кирчев.
20. Тотю Пантев.
Роден 1870 г. в Габрово.
Технически ръководител на вълнено - текстилните фабрики "Надежда" и "Александър" - Габрово и на ютената фабрика "Кирил" - Девня).
АД "Тотю Пантев" - Габрово.
"Т. Пантев и Син" (трикотажна фабрика) в Габрово е национализирана през 1947 г., база на "Д. Карталов".
21. Хаим Бакиш.
"Х. Бакиш и Брат"(фабрика за губени обуща) - София, основана 1922 г.
22. Христо Метев.
АД "Принц Кирил" (фабрика за памучни платна) - Габрово.
23. Цончо Ц. Цончев.
Носители на орден "Св. Александър" - VІ степен:
1. Борис Н. Будинов.
(следва)
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене